Precz z pisankami!

 

 

Wielkanoc, Wielkanoc, czas malowania pisanek! Im bardziej kolorowo, tym weselej, tym żywiej. Na pohybel beżowym i białym, nudnym skorupkom!

Tradycja wiadomo, stara jak nasza kultura… Niektórym spodobała się na tyle, że postanowili malować mega pisanki.

No bo czyż nie są nudne szare i beżowe bloki? Budynki projektowane w latach 60-tych, 70-tych? Proste, klockowate, a fe!- pomyślał niejeden Pan Prezes i postanowił pomalować nasz świat.

Przemalowywanie budynków rozpoczęło się już ponad dwie dekady temu i nadal nie widać tej modzie końca.

Po termomodernizacjach osiedla stają się zielono-żółte, pomarańczowo- błękitne, ozdabiają je pasy, trójkąty, kółka, gdzieniegdzie na drzwiach walniemy fiolecik, a na daszku róż!

Architekci z poznańskiej pracowni Ultra Architects wypowiedzieli wojnę pisankom. Najpierw uratowali przewidziany do kolorowania modernistyczny blok przy placu Waryńskiego. Udało się im namówić kierownika remontów spółdzielni mieszkaniowej do rezygnacji z tęczowego przyozdobienia. Marcin Kościuch z Ultra Architects mówił w GW: „Powiedziałem, że jeśli wstrzyma ten projekt, to my za darmo, w dwa tygodnie zrobimy nowy, odtwarzający dawną elewację. Zgodził się. No i zmieściliśmy się w tym samym budżecie, który przewidziano na wymalowanie tęczy.” Realizacja znalazła się w albumie „101 najciekawszych polskich budynków dekady”.


Poznań modernizm architektura

 

Modę na pstrokaciznę nieco delikatniej określił Filip Springer. W „Źle urodzonych” pisze o pastelozie. Bo na Modrej musi być modro, zatem wymyślił ktoś:

 

Bielsko-Biała blok

 

Początek lat 90-tych był okresem zachłyśnięcia się kolorem. Powstawały pisankowe hotele (Sobieski)  i lotniska (poznańska Ławica).

 

Warszawa Holet Sobieski

 

Ale już wystarczy… Niech zszarzeją, niech się przybrudzą… zeszlachetnieją i powrócą do formy w jakiej widział je projektant.

Skorupka jajka jest beżowa, a jeśli komuś na co dzień koloru brak, znajdzie żółtko w środku.

 

Przypisy:

ultra-architects.pl

galeria zdjęc Filipa Springera

landrynki wywiad

 

 

Related Posts

e-mail

drukarnia@polewski.pl

 
 

telefon & mobile phone

+48 604 090 662