Powstanie w Getcie Warszawskim oczami znaczka pocztowego

 

 

Znaczki pocztowe fascynowały mnie od dziecka. Początkowo zbierało się znaczki z kopert, delikatnie odklejane nad parą, następnie prasowane i suszone. Później nastąpiła fascynacja tzw. kolorowymi seryjkami sprzedawanymi w pakietach z bohaterami bajek Walt Disney, samolotami, sportowcami, zwierzętami, etc. Kolor, wielobarwność, kontrast ¹ i internacjonalizm  „tanich kolekcji” przyciągały mnie przez kilka kolejnych klaserów i miesięcy wzajemnych wymian oraz podmian.

 

Wielu małych kolekcjonerów zatrzymała się na tym etapie, a ja  postanowiłem odrzucić kolorowe obrazki na rzecz profesjonalniej i usystematyzowanej kolekcji znaczka polskiego. Moje hobby zabrało mi kilka lat życia, zostałem członkiem Polskiego Związku Filatelistów, pozostało 20 klaserów dziś przechowywanych w którejś piwnicy i miłość do małego znaczkowego obrazka. Kolejnym hobby „na śmierć i życie” były szachy, ale to już temat na inny tekścik.

 

Dziś, w przeddzień 70 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, przypominam sobie znaczki z dzieciństwa, smutne, ziejące wojną i holokaustem, brunatnym kolorem i polskim narodowym „dołem”, ściskające serce i duszę. Widzę jak zmieniały się projekty i motywy na przestrzeni blisko 65 lat.

 

Okiem „starego” filatelisty przyglądam się na nowej kolekcji rocznicowych znaczków i z nadzieją obserwuję radykalne odrzucenie martyrologicznego designu, ciężkiej kolorystyki i poważnej typografii. Tematyka, wiadomo dramatyczna, trudna a jednak można. Żółta, żonkilowa Gwiazda Dawida² rozwesela i daje nadzieje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

¹ Lata 80 XX wieku i czas stanu wojennego, poza polityczną dyktaturą oznaczały również szarość, bezbarwność i wszechogarniającą monotonię. W rękach dziecka zagraniczny znaczek był dowodem, że inny świat naprawdę istnieje.

² Kolekcję poświęconą obchodom zaprojektowała artystka plastyk Marzanna Dąbrowska na podstawie projektu logotypu Heleny Czernek i Klary Jankiewicz. Motywem przewodnim rocznicowej kolekcji jest kwiat żonkila-  znak pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim. – Stylizowany kwiat żonkila, oficjalne logo rocznicy obchodów, swoim kształtem nawiązuje do gwiazdy Dawida noszonej przymusowo przez Żydów podczas okupacji niemieckiej – mówi Marzanna Dąbrowska z Poczty Polskiej. (za www.focus.pl)

 

 

Film: Getto Warszawskie – unikalny film zrealizowany na osobiste zlecenie Josepha Goebbelsa (+18)

http://youtu.be/he3Sd-NCUtQ

Related Posts

e-mail

drukarnia@polewski.pl

 
 

telefon & mobile phone

+48 604 090 662