Jestem Tym Co Czytam ….

 

Jesteś tym, co jesz- przekonują nas propagatorzy zdrowego odchudzania i mają rację. Kto chciałby być śmieciowym hamburgerem? Lepiej stać się zdrową rzepą;-)

Jesteś tym, co czytasz- przekonują nas twórcy tej reklamy i też mają rację. Liczne akcje propagujące czytelnictwo szermowały innymi argumentami. Czytaj dziecku, w ten sposób nawiążesz z nim kontakt. Albo: czytaj, bo nie jesteś statystycznym Polakiem. Lub: Czytaj, bo nie pójdę z Tobą do łóżka.

Odpowiedzi gotowe: eee tam, mam dobry kontakt z dzieckiem, mogę być statystyczny, pójdę do łóżka z Mariolą.

Tu mamy do czynienia z sednem sprawy. Czytaj, a staniesz się kimś innym.

Nie da się zastąpić tego uczucia, gdy przejmujemy czyjeś emocje, gdy odbywamy czyjeś podróże, gdy wraz z kimś- fikcyjnym przecież-podejmujemy decyzję. Nie da się zastąpić stanu oszołomienia po skończeniu dobrej książki. Tego, że już jesteśmy tu, w domu, na kanapie, a jeszcze tam- w XIX-wiecznej Anglii czy campusie uniwersyteckim w USA.  I tego, że nasze problemy, zmagania, smutki nie są oryginalne. Bo przerabiała je ludzkość od zawsze. W różnych czasach, wcieleniach i książkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródła:

Zdjęcia z kampanii promocyjnej księgarni MintVinetu (Litwa) http://www.mintvinetu.com/

23 kwietnia  – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich; http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich

cyt"... W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego...

” 

 

 

Related Posts

e-mail

drukarnia@polewski.pl

 
 

telefon & mobile phone

+48 604 090 662