Czerwony nie czerwony, biały nie biały, a różowy to magenta

 

Święto Pracy, Święto Flagi, Święto Konstytucji 3 maja. Długi, leniwy, majowy weekend. Polska od prawa do lewa, od gór do morza, od Odry po Bug, w mieście i na prowincji …. świętuje, bawi się i walczy. Grilluje, pije piwo, uprawia nicnierobienie, odwiedza się wzajemnie, flirtuje i zakochuje. Kolory wiadome… biało-czerwone. Po 100% Magenta z Yellow równa się klasyczny czerwony, Biały to zero koloru, a różowy to 100% Magenty. I nie ma o czym pisać. Maszyny drukarskie stoją,  papier się klimatyzuje, a świat drukarski się zatrzymał. Pozornie …

Tak bardzo mnie to zaciekawiło, że przyjrzałem się bliżej barwom polskiej flagi narodowej w poligraficznym systemie kolorystycznym. Pozornie wszystko jasne, biały to biały, czerwony to czerwony. Odpalam wszystkowiedzącą Wikipedię i… barwy CMYK-owe nie zostały po dziś dzień jednoznacznie określone.

Zacznijmy od czerwonego. W takiej sytuacji pozostaje nam jedynie odwołać się do parametru  RGB w zapisie szesnastkowym  #D4213D ,  (kolor truskawkowy RAL3018, odcień karmazynu). Idąc tym tropem przeliczam kolor RGB na CMYK- C: 11%, M: 99%, Y: 78%, K: 2%. Oczywiście nic oficjalnie i komputerowo, aledrogą dedukcji …

Pozostał nam jeszcze kolor biały. Biały to jednak nie biały. Raczej brudny biały, z domieszką popiołu i szarości, widziany w optycznej temperaturze na poziomie punktu bieli  6500 k. Znów sprawdzam RGB #E9E8E7, przeliczam na CMYK i wychodzi polski biały… C: 7%, M: 6%, Y: 6%, K: 0%. Nadal tylko teoretycznie.

Co do Pantone i HKS brak informacji.

I na koniec mała niespodzianka kolorystyczna roku 2013.  Akcja „Orzeł może”, w Święto Flagi pod patronatem radiowej Trójki i Prezydenta RP,  w internecie okrzyknięta Świętem Lemingów. Tutaj kolorystyka jest jednoznaczna. 100% Magenty i prawdziwy biały. Dodatkowo miliony papierowych ulotek zrzuconych z helikopterów i czekoladowy orzeł. Jednych cieszy, innych wkurza, jeszcze innych nie obchodzi.

Polski czerwony i czerwony poligraficzny 100% Magenta, 100% Yellow dla porównania.

 

Polski biały i 100% biały

P.S. W Wilnie nasi wieszają Pogoń i biało-czerwoną. Lwów, Londyn, Grodno, Dublin, Bruksela- miejsca zapewne nie bez narodowych barw. W tym tonie miałem ochotę powiesić flagę polską obok niemieckiej, trójkolorową, na poniemieckim domu, na poniemieckim ziemiach, obok grobów zamordowanych przez Rosjan Niemców, w przeddzień finału Ligi Mistrzów z naszymi w roli głównej, tak po europejsku, po ludzku, patriotycznie. W takich kolorach, takiej flagi w pobliskim, już polskim sklepie brak.

źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Rzeczypospolitej_Polskiej#cite_note-8

http://pl.wikipedia.org/wiki/Barwy_Rzeczypospolitej_Polskiej

http://www.polskieradio.pl/9/201/Artykul/825014,Orzel-moze-%E2%80%93-wielka-akcja-spoleczna

http://arturandrus.bloog.pl/id,334190293,title,Orzel-moze,index.html

http://www.polskieradio.pl/9/201/Artykul/835114,Poznan-wzorowo-zebral-ulotki-Orzel-moze

Related Posts

e-mail

drukarnia@polewski.pl

 
 

telefon & mobile phone

+48 604 090 662